Mısır Unlu Patlıcan Kızartması

Kayınvaldemin taa Trabzonlar’dan taşıdığı mısır ununu hep kuymak yapmak için kullanmak olmaz tabii. Eğer klasik kızartmalardan bıktıysanız dışı kıtır, içi yumuşacık mısır unlu patlıcan kızartması tam size göre.

Patlıcan sevmeyen ben bile yiyorum bu kızartmayı. Alt tarafı kızartma deyip geçmeyim. Trabzon’un mısır unuyla pişti bu patlıcanlar.

Şimdi diyeceksiniz farkı ne? Marketlerde satılan hazır mısır unundan farklı olarak mısırlar çifte kavrulmuştur ve iri çekilmiştir bu un.

Siz tarifi normal mısır unuyla, hatta evinizde yoksa buğday unuyla da deneyebilirsiniz. Ama bulabilirseniz Trabzon’un çifte kavrulmuş mısır ununu mutlaka edinin.

Malzemeler:

İstediğiniz kadar patlıcan (ben 2 tane kullandım)
1 adet yumurta
Bir su bardağı mısır unu
Tuz, karabiber
Kızartmak için sıvıyağ

Yapılışı:

Patlıcanları alacalı soyun. Şerit şeklinde bir parmak kalınlığında doğrayın ve acılarının çıkması için tuzlu suda bekletin.


Yumurtayı derin bir kasede çırpın. Mısır ununu geniş bir tabağa koyun. İçine biraz karabiber ve tuz koyup karıştırın.

Patlıcanlarınızı 15-20 dakika sonra sudan çıkarıp yıkayın. Bir süzgece alın.Süzülen patlıcanları sırasıyla önce yumurtaya sonra mısır ununa batırıp her tarafını kaplayın. Bir tabağa dizin. Unlama işi bitince kızartma işlemine geçebiliriz.

Kızartma yağını geniş bir tavaya koyup ısıtın. Isınan yağın içine patlıcanlarınızı yavaşça bırakın. Orta ateşte her tarafı iyice kızarana dek patlıcanlarınızı pişirin. Pişen patlıcanlarınızı kağıt havlu üzerine çıkarıp fazla yağını çektirin.

Sıcak servis yapın.

Afiyet olsun.

Tags: , , , ,

Abone Ol

Güncellemelerimizden haberdar olmak için abone olun.

Henüz yorum yok.

Yorum yapın