Trabzon’a Yolculuk – 1

Adana’nın yakıcı sıcağından kaçmak için nereye gidilir diye düşünürken, yıllardır görmek için can attığım Trabzon hayalleri dolaşıyordu kafamda. Başı dumanlı dağları, görünmeyen yollardan geçilip kurulmuş evleri, köpük köpük akan ırmaklarıyla cennet görünümlü bu şehir, insanı huzura çağırıyor.

Nerelere gittik, ne yedik ne içtik, neler gördük hepsini bir çırpıda anlatmak mümkün değil ancak hepsini paylaşmaya çalışacağım. Eğer hala gidip görmediyseniz mutlaka görün derim.

Trabzon’un Sürmene ilçesinin Gültepe köyünde 3 gün kaldık. Köy yaşamına pek alışkın olmadığımız için çabuk sıkıldık açıkçası. Biraz da başka yerleri görme isteğinden fazla kalmak istemedik. Çektiğim fotoğraflara gelince…

Dalında fındık tanesi

Bir dalda üç fındık

Köyün her tarafı fındık ağacı doluydu. Çay tarlaları, rengarenk çiçekler, çeşit çeşit böcekler de cabası. Eğer doğasever biriyseniz mutlaka gezin.

Gültepe Köyü'nden bir konak

Resimde gördüğünüz konağı gezmemiz maalesef mümkün olmadı. İçinde yaşayanlar müsaade etmediği için yolumuza devam ettik.

Gültepe Köyü'nden bir kesit.

Çoğu Karadeniz köyünde olduğu gibi bu köyde de evler dağınık bir şekilde yapılmış. Bazıları taa dağın tepesinde, yolu bile görünmüyor ve merakla soruyorsunuz: Yolu bile görünmeyen bu dağ tepesine nasıl ev yapmışlar?

Çay Bahçesi

Çay Tohumu

Taptaze çay bitkileri. Adım başı her tarlada çay vardı. Şimdiden çay toplayacak herkese kolay gelsin diyorum.

3 gün boyunca köye yağmur yağsın diye bekledik çünkü çok sıcaktı ancak beklenen olmadı. 3. günün sonunda Sürmene’ye döndük. Eşimin teyzesi ve eşi bizi meşhur Memiş Ağa Konağı’na götürdü.

Memiş Ağa Konağı

Konağın Döner Tavanı

Konağın bahçesinden Karadeniz’e uzun uzun bakabilirsiniz. Gezimiz sona erince kendimizi Sürmene pidesi yerken bulduk. O kadar lezzetliydi ki “bu, pizzadan daha güzel” diye düşünmeden edemedim. Birkaç kez daha yemiş olmamıza rağmen fotoğrafını çekmeye fırsatım olmadı. Fotoğraf surmenem.com sitesinden alınmıştır.

Karadeniz Manzarası

Sürmene Pidesi

Bugünkü yazımızın şimdilik sonuna geldik. Devamında görüşmek üzere…

Tags: , , , , , , , ,

Abone Ol

Güncellemelerimizden haberdar olmak için abone olun.

Henüz yorum yok.

Yorum yapın