Bahar Böreği

Kış mevsiminin kapımızı zorladığı şu günlerde hepimiz bahara özlem duyuyoruz. Bazı illerimize kar dahi yağıyor.

Adana’ya da soğuklar geldi ve muhtemelen Toroslar’ın eteklerine kar tanecikleri düştü. Eline bir bardak sıcacık çay, kahve ya da sıcak çikolata alıp pencere önünde kar yağışını izlemekten zevk almayan var mı?

Adana’da nerdeyse her mevsim taze meyve-sebze bulabilmenin fırsatından istifade sebzeli börek yapmaya karar verdik. Biz bayıldık. Umarım siz de elinize bir bardak çay alıp bu güzel böreğin tadına bakarsınız.

Malzemeler:

  • 4 adet hazır yufka
  • 300-400 gr ıspanak yaprağı
  • 3 adet orta boy havuç
  • 1 su bardağı rendelenmiş kaşar peyniri
  • Yarım su bardağı rendelenmiş sucuk
  • 6-8 çorba kaşığı sıvı yağ
  • Tuz, karabiber, pul biber
  • Üzeri için bir adet yumurta sarısı

Yapılışı:

Ispanakları bir süre(yarım saat kadar) sirkeli suda bekletip iyice yıkayın. Yapraklarını saplarından ayırın. Süzülmesi için süzgece alın. Havuçları yıkayıp rendeleyin.

Ispanakları saplarından ayırın.

Havucu rendeleyin.

Kaşar peyniri rendesini ve rendelenmiş sucuğu karıştırın. Bir adet yufkayı düz bir zemin üzerine yayın. Üzerine 2 çorba kaşığı zeytin yağını gezdirin. 2. yufkayı üzerine kapatın. Artık iki kat olan böreğimiz rulo yaparken kolay parçalanmayacak.

Yufkanın üzerine iki çorba kaşığı yağ gezdirip havuç rendesini eşit olarak paylaştırın. Uç kısımda biraz boşluk bırakın. Katlarken o kısmı yapıştıracağız. Tuz ve arzuya göre karabiber serpin.

Sucuk ve kaşar peyniri rendesini karıştırın.

Havuç rendesini yufkaya yayın.

Havuçların üzerine yufkayı serin. Üzerine yine iki kaşık yağı gezdirip suları süzülen ıspanak yapraklarını dizin. Tuz ve arzuya göre karabiber serpin.

Ispanakların üzerine son yufkayı serin. Üzerine isterseniz iki kaşık yağ gezdirin. Sucuğun ve peynirin yağından dolayı kullanmayabilirsiniz. Kaşar peyniri ve sucuk karışımını serpin ve isterseniz pul biber ekleyin.

Yufkaları ve malzemeleri serme işimiz bitti!

Ispanakları yufkanın üzerine dizin.

Kaşar peyniri-sucuk karışımını yufkaya serpin.

Yufkanın iki kenarını hafifçe içe katlayın ki rulo yaparken kenarlarından taşmasın. Yufkayı yavaş yavaş rulo yapar gibi sarmaya başlayın. Fazla sıkı sarmayın. Dilerseniz uç kısmına su sürüp yapıştırabilirsiniz. Fırını 180°C’ye getirin.

Büyük bir tepsiniz varsa böreği bütün şekilde, yoksa ikiye bölerek tercihen yağlı kağıt serilmiş tepsiye yerleştirin. Üzerine yumurta sarısı sürün. Ben genelde yumurtanın beyazını ayırmadan çırpıp sürüyorum. Isınan fırına tepsiyi sürün.

Üstü kızarınca böreğiniz pişmiş demektir. Börek hafif ılınınca bir parmak kalınlığında dilimleyip servis edin.

Afiyet olsun!

Böreğimiz pişti.

Böreği dilimleyip servis edin.

Tags: , , , , , ,

Abone Ol

Güncellemelerimizden haberdar olmak için abone olun.

Henüz yorum yok.

Yorum yapın